Wskazówki przed badaniami
KREW
Pacjent powinien:
- zgłosić się na pobranie krwi w godzinach rannych 7:00 – 10:00.
- Być na czczo – 12 godzin nie przyjmować żadnych posiłków i słodkich napojów do momentu pobrania krwi. Dotyczy to głównie badań profilu lipidowego i glukozy.
- Odpocząć w pozycji siedzącej przez co najmniej 15 minut przed pobraniem krwi.
Pacjent nie powinien:
- Przyjmować leków (m.in Wit C), które mogą wpłynąć na poziom badanego parametru. Zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.
- Wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego na dzień przed badaniem.
- Spożywać znacznych ilości alkoholu na 48 godzin przed badaniem.
- Bezpośrednio przed badaniem palić papierosów.
MOCZ
Pacjent powinien:
- Pobrac poranną próbkę moczu bezpośrednio po spoczynku nocnym ( co najmniej 8 godzinnym) z minimum 4 godzinnym gromadzeniem moczu w pęcherzu, przy zachowaniu dotychczasowej diety.
- Przed pobraniem zatroszczyć się o odpowiednią higienę osobistą.
- Oddać mocz zgodnie z obowiązującą zasadą tzw. Środkowego strumienia: pierwszą porcję moczu (ok. 50 ml) oddać do toalety, a następnie nie przerywając strumienia moczu w ilości około 100 ml oddać do wcześniej przygotowanego pojemnika z pokrywą. Pojemniki jednorazowe na mocz dostępne są w laboratorium lub w aptekach.
- u niemowląt i małych dzieci można pobrac mocz do specjalnie przyklejonych woreczków, które w całości dostarcza się do laboratorium bez przelewania do innego pojemnika.
- Mocz na posiew dostarczyć w specjalnych, jałowych pojemnikach, dostępnych tylko w aptece. Pobranie materiału należy wykonać zgodnie z instrukcją dołączoną do pojemnika.
- Pobrany mocz do badań należy dostarczyć w ciągu 2 godzin do laboratorium w pojemniku podpisanym imieniem i nazwiskiem oraz datą i godziną pobrania.
Pacjent nie powinien:
- Pobrać moczu do badań przy krwawieniu miesiączkowym u kobiet.
- Pobrać moczu po intensywnym wysiłku fizycznym. Zaleca się również powstrzymanie się przynajmniej jeden dzień od stosunków płciowych.
- Pobrać moczu do badań w trakcie leczenia ( analizę moczu wykonuje się przed leczeniem lub po ewentualnym odstawieniu leków). Zalecana wcześniejsza konsultacja z lekarzem.
KAŁ
- Kał pobieramy na badania w kierunku wykrycia jaj KAŁ pasożytów, resztek pokarmowych, krwi utajonej oraz antygenu Helicobacter ( Helico – test).
- Do badań tych stosuje się normalna dietę, w czasie ich wykonywania nie należy podawać leków: aspiryny, witamin zawierających żelazo przez 3 dni.
- Kał w niedużych ilościach dostarczamy do laboratorium tylko w pojemnikach plastikowych, jednorazowych ( pojemniki dostępne w laboratorium), podpisanych imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania materiału. W przypadku konieczności przechowywania materiał umieścić w chłodnym miejscu.
- Nie należy pobierać kału do badań w czasie menstruacji, leczenia stomatologicznego (krwawienia z dziąseł) i występowania krwawienia z hemoroidów.
BADANIE RTG
RTG KREGOSŁUPA LĘDŻWIOWEGO
Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem.
Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie pacjent powinien zażyć preparat po którym nastąpi wypróżnienie. W dniu badania można zjeść lekkie śniadanie.
RTG JAMY BRZUSZNEJ
Dwa dni przed badaniem pacjent powinien być na półpłynnej diecie, nie jeść owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa ani nie pić soków i napojów gazowanych. Powinien zażywać Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 tabletek (środek dostępny w aptece bez recepty). Dzień przed badaniem należy wypić jedno opakowanie X-PREP (środek o działaniu przeczyszczającym dostępny w aptekach na receptę) zgodnie z zaleceniami. Nie należy również jeść kolacji. N badanie należy zgłosić się na czczo i nie palić.
Do wlewu kontrastowego W dniu badania należy także wykonać lewatywę. Do tego celu używamy preparatu Enema dostępnego w aptekach bez recepty,. Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.
BADANIE USG
USG JAMY BRZUSZNEJ
Badanie USG wykonujemy na czczo. Poza tym nie wolno palić papierosów ani żuć gumy ponieważ każdy bodziec pokarmowy pobudza układ pokarmowy do trawienia przez co zmienia obraz.
USG NACZYNIOWE MET. DOPPLERA
Przed badaniem pacjent powinien być 6 godzin na czczo i nie pić. Jest to badanie tętnicy nerkowej, aorty, żyły wrotnej oraz stawów biodrowych.
Do wlewu kontrastowego W dniu badania należy także wykonać lewatywę. Do tego celu używamy preparatu Enema dostępnego w aptekach bez recepty,. Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.
USG PĘCHERZA MOCZOWEGO I PROSTATY
Na badanie pacjent powinien przyjść z pełnym pęcherzem. Godzinę przed badaniem zalecamy wypić około 1 – 1,5 litra mineralnej wody niegazowanej. Można również pić kawę lub herbatę.
Jeżeli pacjent ma skierowania na dwa badania jamy brzusznej układu moczowego, jamy brzusznej prostaty lub USG ginekologiczne (jajnik, macica) przez brzuch, pacjent powinien umówić się na badania z godzinną przerwą.
Po pierwszym badaniu należy znów wypić 1-1,5 litra wody i dopiero po godzinie wykonać drugie badanie.
Jeżeli wykonujemy badanie nerek można być na czczo lub po posiłku. Jeśli pacjent ma skłonności do wzdęć powinien przyjmować przez dwa dni przed badanie preparat Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 tabletek, który dostępny jest bez recepty w aptece.
USG PIERSI
Badanie to najlepiej wykonać miedzy 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Jeśli badanie wykonywane było już wcześniej zalecane jest przedstawienie wyników poprzedniego USG piersi lekarzowi, w tym wyniki mammografii, jeśli była robiona.
USG GINEKOLOGICZNE PRZEZ POWŁOKIBRZUSZNE
Zalecamy wypić godzinę przed badaniem 1,5 litra niegazowanych płynów. Badanie to wykonuje się przy pełnym pęcherzu moczowym.
USG TRANSWAGINALNE – PRZEZPOCHWOWE
Badanie wykonywane jest po opróżnieniu pęcherza.
INNE BADANIA
HOLTER CIŚNIENIOWY
Holter ciśnieniowy jest najnowocześniejszym , automatycznym i 24 godzinnym pomiarem ciśnienia tętniczego. Pacjent przez całą dobę nosi mankiet, który samoczynnie napompowuje się co 15 min i mierzy ciśnienie. Wyniki zapisywane są na urządzeniu wielkości walkmana. Pacjent powinien zgłosić się na badanie w luźnym ubraniu pod którym ukryty będzie mankiet oraz aparat zapisujący pomiary ciśnienia.
HOLTER EKG
Podczas tego badania monitorujemy pracę serca w trakcie wykonywania przez pacjenta jego codziennych czynności. Przez 24 godziny pacjent ma elektrody przymocowane do klatki piersiowej połączone z urządzeniem wielkości walkmana służącym do zapisu danych.
Na badanie powinno się ubrać luźne ubranie pod którym będzie ukryte urządzenie.
TEST WYSIŁKOWY
Dzięki badaniu możemy ocenić pracę serca w czasie wysiłku fizycznego. Podczas badania pacjent ma przymocowane do klatki piersiowej elektrody i wykonuje ćwiczenia na bieżni lub na rowerze. Na badanie powinno zgłaszać się po lekkim śniadaniu.
Wymagany jest strój sportowy (obuwie sportowe na miękkiej podeszwie, spodnie dresowe lub szorty, t-shirt). Pacjent powianiem mieć aktualne skierowanie od lekarza prowadzącego, EKG spoczynkowe wykonane kilka dni przed planowanym testem wysiłkowym oraz Holter ciśnieniowy jeżeli był wykonywany. Jeśli pacjent miał już wcześniej robioną próbę wysiłkową powinien mieć jego wynik.
GASTROSKOPIA
Gastroskopia wykonywana jest na czczo. Minimum 6 godzin przed badaniem nie powinno się jeść ani pić. Jeśli badanie jest wykonywane wieczorem pacjent może zjeść płynne śniadanie. Zalecamy również przyniesienie opisów poprzedniej gastroskopii jeśli była wykonywana.
Na badanie pacjent powinien zgłosić się z wynikami badań w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B (HBs Ag) oraz C (anty-vhc). Badania te powinny być wykonane w ciągu 2 ostatnich tygodni przed Gastroskopią.
KOLONOSKOPIA
Na badanie pacjent powinien zgłosić się z wynikami badań w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B (HBs Ag) oraz C (anty-vhc). Badania te powinny być wykonane w ciągu 2 ostatnich tygodni przed badaniami. Zalecamy również przyniesienie opisów poprzedniej kolonoskopii lub sigmoidoskopii jeśli były wykonywane.
Dzień przed badaniem pacjent powinien zgodnie z instrukcja rozpuścić 4 torebki preparatu FORTRANS i wypić w ciągu 3-4 godzin. Preparat zaczyna działać po ok. 2 godzinach. Druga metodą przygotowania pacjenta do badania jest podanie mu 2 litrów preparatu FORTRANS wieczorem w przeddzień badania i kolejną dawkę rano w dniu badania. Przed zażyciem preparatu należy zapoznać się z ulotką dołączoną do leku.
Aby lepiej przygotować się do badania zalecamy przejście na dietę płynna dzień albo dwa dni przed badaniem. Chory nie powinien jeść produktów zawierających ziarna lub pestki np. ciemne pieczywo, warzywa, owoce.
Po wypiciu preparatu FORTRANSU nie wolno niczego jeść. Poza kawą i sokami przecierowymi można pić dowolne napoje.
Na godzinę lub dwie godziny przed badaniem powinno przeprowadzić się lewatywę przy zastosowaniu preparatu RECTANAL.
W przypadku kiedy badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym nie wolno przyjmować płynów przez 6 godzin przed badaniem. Chory powinien zgłosić się na badanie z osobą towarzyszącą która będzie mogła otoczyć opieką chorego po przyjęciu leków przeciwbólowych.